Gözlük camı kaplaması, gözlüklerin daha kaliteli bir görüş açısına sahip olmasını sağlayan, gözlükleri çiziklere karşı koruyan, gözlük camlarının yüzeyine yapıştırılan ince bir tabakadır. İlk kez duyanlar için gözlük camı kaplaması nedir, ne değildir detaylı inceleyelim. Gözlük kullanan kişiler iyi bilir ki gözlükler sıcak – soğuk etkisinden buğulanır, güneşten ötürü görüş kalitesini azaltır, zamana bağlı olarak çizilir, sıklıkla kirlenir. Gözlük camı kaplaması bu ve benzeri sorunları ortadan kaldıran, minimize eden çok basit ama bir o kadar da pratik bir gözlük destekleyicisidir. Gözlüklerinizde sürekli oluşan buğu bir anda görüş açınızı kapatıp tehlikelere davetiye çıkarabilir ya da çiziklerden ötürü sıklıkla gözlük değiştirmenize sebep olabilir. Böyle hallerden sıkıldıysanız, daha uzun ömürlü ve kaliteli bir gözlük deneyimi yaşamak istiyorsanız aslında yapacağınız şey basit: Gözlüklerinizi kaplatın! Optikçilerin de önerdiği bu kaplama, kesinlikle UV ışınlarından çiziklere kadar çok geniş bir alanda fayda sağlıyor.

Gözlük Camı Kaplaması Çeşitleri

Gözlük camı kaplaması nedir? Çeşitleri nelerdir? Hangisi tercih edilmeli? İşte yanıtlar;

Yansıma önleyici kaplama: Neredeyse tüm gözlük camları yansıma yapar. Yansımalar görüntüdeki şeffaf ve netliği azaltır, sıkıntı yaşatır. Yansıma önleyici kaplama ise bu sorunu çözüme kavuşturur.

Sert kaplama: Çok yumuşak yüzeye sahip gözlük camlarının daha güçlü ve dayanıklı olmasını sağlamak amacıyla sertlik kaplaması uygulanır. Bu kaplama cam yüzeyinin dayanıklılığını artırır, cam yüzeyini çiziklerden korur.

Ayna kaplama: Ayna kaplamalarda, dış yüzeye yapıştırılan ve ayna görevi gören kaplama, gözlük sahibinin gözlerini göstermez. Elbette aynaların açık renkli versiyonu da bulunur.

Renk kaplama: Renkli gözlük kaplaması, güneşin zararlı ışınlarını süzer, filtre sağlar. Böylelikle daha yumuşak ve sağlıklı bir görüş kalitesine ulaşılır.

Buhar önleyici kaplama: Sıcak ortamda ya da ısı değişimlerinin olduğu anlarda gözlük camları komple buğulanır. Çay – kahve doldururken bile camlar buğulanır ve kişi hiçbir yeri göremez. Buğu önleyici gözlük kaplaması bu sorunu kökten çözer.

Gözlük camı kaplaması nedir? öğrendiğinize göre görüş kalitenizi artıracak olan en uygun kaplama türünü öğrenmek ya da kaplama yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.